Detekcja wycieków
System detekcji wycieku znajduje zastosowanie w miejscach, w których niekontrolowany wyciek cieczy może spowodować zniszczenia, zarówno kosztowne w przywróceniu do stanu użyteczności, lecz przede wszystkim w miejscach, gdzie ewentualne zniszczenia będą nieodwracalne.
Do głównych obiektów, w których zainstalowanie systemu detekcji wycieku Floodline jest niezbędne, zaliczyć musimy:
Komunikacja i bazy danych |
|
Korporacje |
|
Rząd |
|
Kultura i sztuka |
|
Uniwersytety/ Akademie/ Wyższe Szkoły/Szkoły |
|
Przemysł |
|
Usługi i Handel |
|
Rezydencje |
|
Mający na przestrzeni ostatnich lat rozwój elektroniki i zastosowań komputerów spowodował, że każda instytucja, organizacja, firma, wszystkie swoje dane przetrzymuje na serwerach lub w komputerach. Coraz częściej skanujemy dokumenty, archiwizujemy je na dyskach pamiętając o zrobieniu kopii zapasowych, jednakże zapominając o zabezpieczeniu przed zalaniem. Pomieszczenia w których pracują komputery, serwery z bazami danych, wymagają odpowiednich warunków. Konieczne jest używanie klimatyzatorów oraz nawilżaczy, aby zapewnić im odpowiednie warunki i zabezpieczenia.
Wiele znaczących firm na całym świecie zaufało systemowi monitoringu wycieków Floodline. Utrata danych znajdujących się na serwerach, może przynieść straty liczone w milionach złotych. Dlatego tez firmom zależy na jak najwcześniejszym wykryciu ewentualnego wycieku. Czujniki w budynkach umieszczane są w takich miejscach, aby ewentualny wyciek został wykryty jak najszybciej. Do tego celu najbardziej odpowiednim czujnikiem jest przewód sensoryczny M8. Poszczególne strefy przypisywane są poszczególnym charakterystycznym obiektom, dzięki czemu w bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie szybko zlokalizować miejsce i rodzaj wycieku. W przypadku takich systemów preferowane są wielostrefowe panele kontrolne, które komunikują się z BMS za pomocą bez napięciowych przekaźników lub za pomocą modułów Modbus, Bacnet, RS232/485.
www
Inną dziedziną, w której straty spowodowane zalaniem są praktycznie nieodwracalne, są archiwa papierowe. W przypadku dokumentacji pracowniczej, obowiązek przechowywania danych ciąży na pracodawcy przez okres 50 lat. W zakresie danych księgowych okres ten wynosi pięć lat.
Archiwa zazwyczaj są lokalizowane w piwnicach. Wstęp do archiwów jest ściśle limitowany, a rzadko zdarza się, aby codziennie ktoś wchodził do archiwum. Woda potrafi drążyć skałę i znaleźć sobie niespodziewaną drogę, aby dotrzeć do miejsc najbardziej niepożądanych.
Skutki zalania archiwum są katastrofalne z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcjonowania firmy. Możliwość udokumentowania czegokolwiek przed urzędem zostaje ograniczona praktycznie do zera. Kolejną, niezwykle wrażliwą na zalania cieczami dziedziną jest ochrona dziedzictwa kulturalnego i narodowego.
Galerie sztuki, muzea, zamki i pałace, wystawy obrazów, są to miejsca, w których ewentualne szkody spowodowane zalaniem są niewyobrażalne.
System monitoringu wycieków Floodline zainstalowany jest w wielu galeriach sztuki i muzeach takich jak: MANUFAKTURA Muzeum Narodowe w Łodzi, British Musem (Great Cort), Manchester Museum oraz National Museum of Scotland, Windsor Castle, House of Parlament, Buckingham Palace. System zainstalowany został do wykrywania potencjalnych wycieków z urządzeń zawierających wodę, dachów, piwnic.
Stare zabytkowe budynki, posiadają w swojej konstrukcji systemy centralnego ogrzewania, klimatyzacji oraz systemy wodociągowe, dla których ciężko jest przeprowadzić usługi serwisowe lub wymianę rur, dlatego tez urządzenia te są narażone na uszkodzenie i są potencjalnym źródłem wycieku wody. System Floodline jest instalowany wewnątrz budynku w celu ochrony zabytkowych pomieszczeń. Firma Andel oferuje system, który odpowiednio wcześnie wykryje wyciek i zapobiegnie poważnym stratom (dzieła sztuki, zabytki).
Wiele pomieszczeń takich jak przestrzenie dachowe oraz piwnice są głównymi potencjalnymi miejscami wycieków w tego typu budynkach i tam zwykle instalowane są punktowe czujniki Floodline. Przewody wykrywające instaluje się bezpośrednio pod rurami które zwykle biegną za meblami. W przypadku takich systemów preferowane są wielostrefowe panele kontrolne, które komunikują się z BMS za pomocą przekaźników bez napięciowych lub za pomocą modułów RS232/485. W niektórych przypadkach zainstalowane są jednostrefowe panele kontrolne.
FloodLine
strefowy system detekcji wycieków wody, oleju i innych cieczy
firmy A N D E L
Woda kojarzy nam się z wakacjami, z czymś miłym, przyjemnym. Jednak nie zapominajmy, woda to „Żywioł”, który potrafi wyrządzić nieodwracalne szkody. W tym przypadku samo ubezpieczenie nie odbuduje nam danych, dzieł sztuki, nie utrzyma firmy w ciągłości funkcjonowania.
Wycieki mogą się zdarzyć w każdym budynku, powodując przy tym wiele strat, uszkodzeń lub zniszczeń. Nowoczesne systemy chłodzenia, systemy wodociągowe czy kanalizacyjne, sprzyjają pojawianiu się wycieków w budynkach. Miejsca ich powstawania są nie dość, że trudno dostępne, to również w większości przypadków niemożliwe do wykrycia we wczesnym stadium występowania np. pod podłogami systemowymi, w serwerowniach, archiwach, miejscach z ograniczonym dostępem osób. Wyciekająca woda, glikol czy inne płyny, są przyczyną uszkodzenia zasilania, przerwania komunikacji bądź utraty ważnych danych z serwerów, nie wspominając o stratach materialnych czy przerwaniu zdolności firmy do jej funkcjonowania i świadczenia usług.
Urządzenia klimatyzacyjne, media chłodzące i systemy grzewcze, toalety, sklepy, piony serwisowe, pomieszczenia w których znajdują się instalacje oraz zbiorniki magazynujące ciecze, są miejscami potencjalnych wycieków. Powolny, niekontrolowany wyciek w cieczy budynku, można przyrównać do bomby zegarowej. Odpowiednio szybko wykryty, może zapobiec prawdziwej katastrofie. System Floodline instalowany jest w miejscach gdzie występuje duże prawdopodobieństwo wycieków.
Oferowany przez firmę ANDEL system FLOODLINE, wykrywa wyciekającą ciecz już we wstępnej fazie, dając możliwość reakcji i wdrożenia działań zapobiegających powstaniu ogromnych zniszczeń i strat.
Firma Andel oferuje produkty wysokiej jakości, trwałości oraz niezawodności. Zaufali nam najbardziej wymagający użytkownicy, dla których dane, archiwa bądź własność intelektualna czy historyczna, stanowią podstawę funkcjonowania lub bezpieczeństwa zarówno biznesowego, społecznego jak i światowego. W gronie użytkowników systemu Floodline na świecie są między innymi takie instytucje i firmy jak:
PENTAGON
Główne siedziby RAF w Wielkiej Brytanii,
Obiekty rządowe w Europie,
Muzea – British Museum, Tate’s Museum, National Gallery,
Zamek Windsor, za którą to realizację system otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień,
Ponadto najważniejsze instytucje finansowe, banki, laboratoria czy obiekty biurowe.
W gronie użytkowników systemu Floodline w Polsce znajdują się między innymi:
firmy telekomunikacyjne, w tym Telekomunikacja Polska, T-Mobile, Orange, Polkomtel,
muzea, w tym Muzeum Narodowe w Łodzi, Manufaktura, Muzeum Czartoryskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej,
instytucje rządowe oraz administracji publicznej,
uniwersytety, akademie, wyższe uczelnie,
obiekty biurowe.
To jedynie niewielka cześć projektów monitoringu wycieków, zrealizowanych przez firmę Andel. Kompletna lista naszych klientów i użytkowników przypomina wielkością listę “Who`s Who”, a zawiera niezliczoną ilość renomowanych firm i instytucji. Poza tym współpracujemy z wieloma profesjonalnymi biurami inżynieryjno –konsultingowymi, projektowymi i wykonawczymi.
Gdyby interesowały Państwa szczegółowe informacje związane z instalacjami podobnymi do Państwa projektu, uprzejmie prosimy o kontakt.
Opis systemu Floodline
FLOODLINE jest zaprojektowany w taki sposób aby zainstalować użytkownikowi system dopasowany do każdej sytuacji (wiele opcji), od prostych jednostrefowych punktów aż po złożony, wielostrefowy system.
System Floodline to system strefowy. Założeniem projektowym jest, aby chronione obiekty podzielone były na odrębne, wydzielone strefy. Sygnał alarmowy wskazuje, w której strefie doszło do wycieku. Typowy system podzielony jest na strefy, na które mogą składać się:
- pomieszczenia,
- poszczególne elementy (ściany, okna, kaloryfery, wymienniki ciepła)
- ciągi rur, segmenty orurowania,
- szafy chłodzące.
Praktycznie każda strefa jest niezależnym, odseparowanym mini systemem wykrywania wycieków.
Ilość stref jest nieograniczona. Wielkość stref czy zakres jest indywidualnie ustalany i konfigurowany na podstawie rozkładu pomieszczeń, przebiegu instalacji wewnętrznych, przeznaczenia pomieszczeń i wielu innych czynników. Strefy mogą być w zadanej kolejności.
W systemie istnieje możliwość jednoczesnej lokalizacji wycieku w kilku miejscach (strefy są odseparowane).
Strefy mogą być dowolnej długości (według potrzeby), oddalone od centrali alarmowej w dowolnej odległości. Najdłuższy odcinek przewodu sensorycznego – czujnika liniowego M8, może wynosić 1000 metrów.
Odrębnym zagadnieniem jest wizualizacja i integracja systemu Floodline. Jest on niezwykle łatwy do zintegrowania z systemami zarządzania „inteligentnym budynkiem”, bądź innymi systemami bezpieczeństwa. Floodline posiada przekaźnikowe wyjścia zewnętrzne do BMS, centralnego alarmu itp., między innymi poprzez Modbus, Backnet, RS 232, RS 485.
Do podstawowych zalet systemu Floodline należą:
- Łatwa lokalizacja przyczyny alarmu
- Informacja o nieprawidłowościach w wielu strefach
- Praktycznie BRAK fałszywych alarmów!
- System samotestujący – samosprawdzający się
- W przypadku uszkodzenia mechanicznego bądź awarii jednej strefy, pozostałe strefy systemu są nieprzerwanie monitorowane !
- Powiększający się wyciek powoduje włączanie się alarmów w kolejnych strefach.
- Strefa może zawierać: Taśmę lub kabel wykrywający każdej długości – 1 do 1000 metrów,
- … lub 1, 2, 3 i więcej czujników punktowych lub dywanowych.
Podsumowując jeżeli zauważasz, że po przeczytaniu tego artykuły znajdują w zakresie Twojego horyzontu takie miejsca, w których może pojawić się jakakolwiek ciecz, mogąca wyrządzić niepowetowane dla Ciebie bądź Twojej organizacji straty, powinieneś bardzo poważnie rozważyć zainstalowanie systemu detekcji wycieku Floodline.
![]() |
Centrum Badawczo - Produkcyjne ACLOR |
![]() |
CEZ POLSKA |
![]() |
EDF |
![]() |
Enea Operator |
![]() |
Energa Operator |
![]() |
Zakłady Pomiarowo - Badawcze Energetyki "ENERGOPOMIAR" sp. z o.o. |
![]() |
Łęgprzem |
![]() |
Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska sp. z o.o. |
![]() |
PGE Dystrybucja S.A. |
![]() |
Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Południe S.A. |
![]() |
Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Wschód S.A. |
![]() |
Tauron Polska Energia |
![]() |
Enea - wytwarzanie |
FLOODLINE jest zaprojektowany w taki sposób aby dać klientowi produkt dopasowany do każdej sytuacji (wiele opcji). Dlatego podstawową filozofią sprzedaży systemu floodline, jest jego optymalne zaprojektowanie indywidualnie pod każdy projekt, analizując potencjalne zagrożenia, możliwości wystąpienia niekontrolowanych wycieków oraz uwzględniając miejsca, których zalanie może spowodować ogromne straty i szkody.
Zajmujemy się najbardziej wymagającymi użytkownikami i jesteśmy ekspertami i profesjonalistami w każdym aspekcie naszej działalności.
Przygotowujemy projekty od prostych jednostrefowych systemów aż po złożony, kilkuset-strefowy system:
Jeśli zaistnieje potrzeba firma Andel może przygotować niestandardową instalację lub urządzenia.
Gdy jest to tylko możliwe produkty są dostosowane i zmodyfikowane, by dostosować unikalne zapotrzebowania szybko i ekonomicznie.
Zadaniem systemu Floodline jest wykrywanie w obiektach wycieków głównie:
oraz
Przykładowy schemat średniego systemu detekcji wycieków Floodline przedstawiony został na schemacie powyżej.
Do każdej strefy dobierane są odpowiednie czujniki, np.
- czujnik liniowy do detekcji wody pod podłogą,
- czujnik liniowy taśmowy do detekcji wilgoci,
- czujnik punktowy poziomy,
- czujnik oleju oraz substancji ropopochodnych,
- czujnik gazu
- itp.
Do podstawowych elementów systemu Floodline zaliczamy:
czujniki liniowe
przewód sensoryczny M8, niepalny, bezhalogenowy, 8-strefowy, wykorzystywany do detekcji wody
przewód sensoryczny M4, 4- strefowy, instalowany w przypadku konieczności wykrywania wilgoci i wody,
przewód taśmowy, jednostrefowy, instalowany w przypadku konieczności wykrywania wilgoci i wody,
czujniki punktowe
poziome,
pionowe,
oleju,
rurowe,
monitoringu przestrzeni między płaszczowej
panele kontrolne
1 – strefowe
4 - strefowe
8 – strefowe
16 – strefowe
32 – strefowe
64 – strefowe
128 – strefowe
Akcesoria, złączki i inne elementy systemu