Remediacja
Remediacja, to nie tylko proces oczyszczania gruntu z zanieczyszczeń. To szereg działań dokumentacyjnych, badawczych, formalnych, na bazie których wykonuje się właściwe oczyszczanie skażonego terenu.
Rozpoznanie
Badania
Koncepcja
Kosztorys
Projekt
Pozwolenie
administracyjne
Pozwolenia
około-remediacyjne
Oczyszczanie
skażonego terenu
Badania po
remediacyjne
Raporty
Formalne
zgłoszenia
Aby kompleksowo przeprowadzić proces remediacji, należy poznać wszystkie fazy prowadzące do zminimalizowania skażenia gruntu. Dzięki precyzyjnej ocenie zakresu i skali skażenia, możliwy jest wybór najbardziej optymalnej metody usunięcia zanieczyszczonego gruntu.
Przygotowane przez nas rozwiązania są w pełni zautomatyzowane, opomiarowane, przez co gwarantują pełny monitoring procesu remediacji oraz jego optymalizację kosztową.
Etapy remediacji
Koncepcja
Zmniejsz koszty wybierając optymalny sposób remediacji. Analiza nakładu finansowego i czasu realizacji procesu remediacji daje wysoką skuteczność dla tego rodzaju prac. Przygotowana wcześniej koncepcja to zaoszczędzony czas i szybkie podjęcie działań.
Analizujemy indywidualnie każdy przypadek, przeprowadzamy wywiady środowiskowe, badamy przyczyny, przedstawiamy warianty i możliwości, wraz z analizą nakładów.
Rozwiń/ Zwiń
Plan remediacji
Na podstawie uzgodnionej koncepcji, uszczegóławiamy działania, których celem jest przywrócenie przyrodzie równowagi. Wskazujemy dokładnie obszar wykonywania prac, sprawdzamy właściwości gleby oraz rodzaj pokrycia terenu. Wykonujemy badania, dzięki którym dokładnie analizujemy substancje powodujące ryzyko oraz określamy ich zawartość w glebie. Określamy terminy przeprowadzenia remediacji oraz przedstawiamy sposoby udokumentowania jej wykonania wraz z niezbędnymi wynikami badań.
Plan remediacji:
1) Wskazanie terenu, który wymaga przeprowadzenia remediacji, wskazanie adresu i numerów działek ewidencyjnych oraz jego powierzchni;
2) Określenie aktualnego i, o ile jest to możliwe, planowanego sposobu użytkowania zanieczyszczonego terenu;
3) Oznaczenie właściwości gleby oraz rodzaju pokrycia terenu,
4) Ustalenie nazw substancji, które powodują ryzyko, oraz wyniki badań zanieczyszczenia gleby i ziemi tymi substancjami
5) Wskazanie nazw substancji powodujących ryzyko oraz ich zawartości w glebie i w ziemi,
6) Wykonanie oceny występowania znaczącego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska;
7) Oznaczenie budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych niezbędnych do dokonania oceny, o której mowa w pkt 6 – jeżeli zachodzi taka potrzeba;
8) Zaplanowanie sposobu przeprowadzenia remediacji;
9) Ustalenie planowanego terminu rozpoczęcia i zakończenia remediacji;
10) Poinformowanie o sposobie potwierdzenia przeprowadzenia remediacji oraz terminie przedłożenia dokumentacji z jej przeprowadzenia, w tym wyników badań zanieczyszczenia gleby i ziemi
Rozwiń/ Zwiń
Decyzje administracyjne
Twoja skuteczna remediacja to działania zgodne z polskim prawem. Obowiązek przeprowadzenia remediacji gruntów spoczywa na właścicielu nieruchomości lub innym podmiocie dysponującym gruntem, na którym występuje zanieczyszczenie powierzchni ziemi.
Sporządzamy dokumentację i składamy wnioski do regionalnego dyrektora ochrony środowiska o wydanie decyzji ustalającej plan remediacji, który zawiera projekt planu remediacji.
Prowadzimy także nadzór nad prowadzeniem decyzji oraz przekazanie do RDOŚ raportu powykonawczego i wyników badań.
Rozwiń/ Zwiń
Realizacja prac
Zwiększ bezpieczeństwo i w sposób przyjazny dla środowiska unieszkodliwiaj zanieczyszczoną ziemię.
Dostępne technologie pozwalają na przeprowadzenie remediacji na miejscu “in situ” lub poza miejscem skażenia “ex-situ”.
Metody “in-situ” zakładają oczyszczenie gruntu i wód podziemnych bez konieczności wykonania wykopu, a co za tym idzie – nie wymagają transportu odpadu ani jego utylizacji.
Oczyszczanie gruntu i wód może odbywać się poprzez „wypłukiwanie” zanieczyszczenia.
W przypadku zanieczyszczenia wód podziemnych wypompowuje się zanieczyszczoną wodę, która następnie oczyszczana jest w separatorze i z powrotem zatłaczana jako oczyszczona. Dla polepszenia parametrów oczyszczania można zastosować również napowietrzanie oraz dodatki bakterii.
W przypadku oczyszczania gruntu metodą „in-situ” wybiera się zanieczyszczony grunt i składuje go na odpowiednio przygotowanych pryzmach z zastosowaniem odpowiednich bakterii. W trakcie procesu pobierane są próbki gruntu w celu oceny postępu procesu oczyszczania. Po osiągnięciu założonych parametrów, grunt jest umieszczany z powrotem w wykopie, odpowiednio zagęszczany, a teren przywracany do stanu pierwotnego.
Gdy nie mamy możliwości wykonania prac na miejscu, wybieramy metodę „ex-situ”. Ta metoda polega na wydobyciu zanieczyszczonego gruntu i przetransportowaniu go na składowisko odpadów lub do odpowiedniej instalacji. Następnie miejsce remediacji wypełniane jest czystą, nawiezioną ziemią. Pobierane są także próbki ziemi z dna wykopu, w celu potwierdzenia uzyskania odpowiednich parametrów gruntu
Dzięki sprawowaniu ciągłego nadzoru nad pracami remediacyjnymi, sporządzaniu odpowiednich raportów i wykonywaniu analizy próbek gleby realnie uczestniczymy w optymalizacji procesu.
Rozwiń/ Zwiń
Sprawozdania
Końcowym etapem prac remediacyjnych są sprawozdania tzw. raporty powykonawcze przekazywane do RDOŚ. Zawierają one informacje o rodzaju przeprowadzonej remediacji, przebiegu prac a także wyniki badań próbek gleby poddanych analizie w laboratorium posiadającym akredytację.
Takie sprawozdania mają na celu wykazać, iż uzyskano wyniki i założenia planu remediacji oraz udokumentować usunięcie zagrożenia na obszarze, który był uwzględniony decyzją RDOŚ.
Rozwiń/ Zwiń
Kontakt
Po więcej informacji prosimy o kontakt przez formularz lub pod następującymi numerami :
Budownictwo w przemyśle i energetyce
tel.: +48 (12) 616 23 50
Systemy detekcji wycieków
tel.: +48 (12) 616 23 51
Andel Polska Sp z o.o.
31-764 Kraków,ul. Grębałowska 59
NIP 945-202-99-23, REGON 120018429
Zarejestrowana w Sądzie rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia XI Wydz. Gosp. KRS 0000231549
Kapitał zakładowy 50000 PLN
Andel Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, 31-764 Kraków, ul. Grębałowska 59, NIP 945-202-99-23, REGON 120018429
Zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Śródmieścia XI Wydz. Gosp. KRS 0000231549, Kapitał zakładowy 50000 PLN