• Strona główna
  • O firmie
  • Detekcja wycieków
  • Technologie w ochronie środowiska
  • Biuro projektów
  • Referencje
  • Kontakt

Dokumentacje

  • Projekty mis olejowych i kanalizacjiProjekty mis olejowych i kanalizacji
  • Operaty wodnoprawneOperaty wodnoprawne
  • Audyty stacji elektroenergetycznychAudyty stacji elektroenergetycznych
  • Projekty ograniczenia hałasu wraz z pomiarami hałasuProjekty ograniczenia hałasu wraz z pomiarami hałasu
  • Projekty rekultywacji skażonych terenówProjekty rekultywacji skażonych terenów
  • Opracowania z zakresu ochrony środowiskaOpracowania z zakresu ochrony środowiska
  • Dokumentacje dotyczące wytwarzania odpadówDokumentacje dotyczące wytwarzania odpadów

ReBund – nowatorski i innowacyjny sposób zabezpieczenia gruntu przed skażeniem

ReBund – nowatorski i innowacyjny sposób zabezpieczenia gruntu przed skażeniem na stacjach energetycznych i trakcyjnych pod transformatorami mocy

ReBund 1Misy olejowe, jako zabezpieczenie przed wyciekiem oleju do środowiska, mogą przyjąć różnorodne formy. Standardem w Polsce są misy olejowe z zastosowaniem krat typu i tłucznia granitowego. Na Świecie wykorzystywane jest wiele technologii, jednakże najczęściej stosowane zabezpieczenia stanowisk transformatorowe z wykorzystaniem tac ociekowych, połączonych z zbiornikiem podziemnym o objętości 100% zawartości oleju w największym transformatorze na terenie stacji.

W Polsce rozwiązanie to jeszcze nie jest popularne, jednak coraz częściej znajduje uznanie na terenie obiektów energetycznych. Zgodnie z normami dotyczącymi budowy instalacji energetycznych o napięciu powyżej 1kV, tace ociekowe mogą mieć konstrukcję naziemną, przy zachowaniu minimalnej objętości 20% zawartości oleju w największym urządzeniu zawierającym olej, wpiętym do instalacji odwadniającej.

Pozostała część odpadu powinna być zatrzymana w dedykowanym zbiorniku podziemnym o objętości 120% zawartości oleju i połączonego z tacami za pomocą np. syfonu.System naziemnych tac ReBund powstał w oparciu o powyższe założenia. Ma on na celu możliwość wybudowania stanowiska transformatorowego w najkrótszym możliwym czasie, przy minimalnym zaangażowaniu finansowym, przy transformatorach włączonych lub będących w stanie gotowości rozruchowej, w oparciu o obowiązujące normyProces budowy wygląda następująco.

Na obiekcie wybierany jest tłuczeń wokół transformatora nie naruszając pryzmy, na której posadowiony jest transformator.Na dnie wykopu wyrównuje się podłoże warstwą zagęszczonego piasku oraz układa się olejoodporną membranę. Następnie wykonuje się płytę betonową z betonu C37, zbrojonąwłóknami polipropylenowymi i zbrojeniem stalowym, zgodnie z przykładowym schematem. Płyta powinna posiadać minimum 1% spadek. W najniższym punkcie umiejscowionejest liniowe odwodnienie, które odprowadza ciecz do zbiornika lub zespołu zbiorników o pojemności minimum 110% zawartości oleju w transformatorze. Płyta betonowa jest obudowana po obwodzie panelami wykonanymi z betonu lub betonu GRC. Panele montuje się poprzez dedykowane stojaki stalowe lub betonowe GRC.

ReBund 2  Powierzchnie pomiędzy torowiskiem oraz betonem, płytą betonową i panelami bocznymi, uszczelnia się materiałami o wysokiej szczepności, odpornymi na substancje ropopochodne, promienie UV oraz wysokie temperatury. Wycieki oleju z transformatora oraz wody opadowe/gaszeniowe spływają po płycie betonowej do odwodnienia liniowego, następnie poprzez kanalizację spełniającą warunki odporności na wysokie temperatury, do zbiornika podziemnego o objętości minimum 110% zawartości oleju w transformatorze.

Technologie w ochronie środowiska

System BundGuard

 

Modernizacja instalacji wodnych i olejowych

 

Monitoring separatorów i zbiorników

 

Rebund - Misy olejowe

Andel Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, 31-764 Kraków, ul. Grębałowska 59, NIP 945-202-99-23, REGON 120018429

Zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Śródmieścia XI Wydz. Gosp. KRS 0000231549, Kapitał zakładowy 50000 PLN